Alkuvuoden tärkeimmät tapahtumat

Kuva: Arto Alho

Pitkä talvikausi alkaa olla taakse jäänyttä elämää, sillä Kakkonen pyörähtää käyntiin ensi viikolla. Tässä vaiheessa on hyvä kerrata Gnistanin tärkeimmät tapahtumat alkuvuoden aikana.
Tammikuu
5.1.2019
Kesken viime kauden Gnistaniin Kiffenistä siirtynyt Saloum Faal allekirjoitti ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen. Laiturina tai laitapuolustajana parhaiten viihtyvä 24-vuotias on pelannut uransa aikana 28 ottelua Kakkosessa ja tehnyt niissä viisi maalia.
11.1.2019
Tuomas Mustosen paluu Gnistaniin varmistui, kun viime kaudella HIFK:ta Veikkausliigaan nostamassa ollut hyökkääjä allekirjoitti tämän kauden kattavan pelaajasopimuksen. Viime kaudella Mustonen viimeisteli Ykkösessä 19 ottelussa 12 maalia.
16.1.2019
Kauden 2019 taustaryhmä julkaistiin. Gnistanin päävalmentajana kaudella 2019 jatkaa italialainen Roberto Nuccio. Uutena nimenä mukaan liittyi fysiikkavalmentaja Risto-Matti Toivonen.
17.1.2019
Laitapuolustaja Patrick Aaltonen palasi Gnistaniin ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen myötä. Kaudella 2017 Gnistania Ykkösessä edustanut Aaltonen on pelannut uransa aikana Suomen kentillä myös Hongan sekä HIFK:n riveissä.
18.1.2019
Gnistan teki kauden ensimmäisen Suomen Cup -ottelun kynnyksellä pelaajasopimukset Richard Tiberin, Ilmari Hiedan sekä Joonas Salmen kanssa.
19.1.2019
Kaksi edellistä kautta Gnistania edustanut hyökkääjä Aleksander Akbar allekirjoitti uuden pelaajasopimuksen. Akbar oli heti kokoonpanossa illalla pelatussa Suomen Cup -ottelussa FC Viikinkejä vastaan.
19.1.2019
Gnistan aloitti Suomen Cupin voitolla FC Viikingeistä maalein 2-1. Joukkueen osumista vastasivat Saloum Faal ja Tuomas Mustonen.
Helmikuu
2.2.2019
Oulunkyläläiset varmistivat lohkovoiton Suomen Cupissa kaatamalla vierasottelussa GrIFK:n maalein 1-3. Gnistanin maaleista vastasivat Aleksander Akbar, Jesse Ahonen sekä Zakaria Kibona.
4.2.2019
Gnistan tiedotti Puzerin jatkamisesta pääyhteistyökumppanina.
5.2.2019
Keskikenttäpelaaja Karim Jmaali teki Gnistanin kanssa pelaajasopimuksen. Mies on edustanut edelliset kolme kautta FC Viikinkejä.
9.2.2019
Gnistan kohtasi Kiffenin Busmo Winter Cupin lohkovaiheen ensimmäisessä ottelussa. Gnistanin osumasta 1-1 lukemiin päättyneessä ottelussa vastasi Tuomas Mustonen.
24.2.2019
Kakkosen joukkueiden Suomen Cup sai jatkoa, kun Gnistan kohtasi kilpailun puolivälierävaiheessa Honka Akatemian. Matinkylän tekonurmella pelattu ottelu päättyi Gnistanin 1-3-voittoon Saloum Faalin, Tuomas Mustosen sekä Aleksander Akbarin vastattua vieraiden maaleista.
Maaliskuu
2.3.2019
Gnistan matkasi Joensuuhun JIPPOn vieraaksi, jossa joukkueet kohtasivat Kakkosen Cupin välieräottelussa. Kotijoukkue JIPPO aloitti maalinteon ottelussa ensimmäisen jakson puolessa välissä, mutta Gnistan kiri tasoihin Aleksander Akbar osumalla ja lopulta ohi Tuomas Mustosen niitatessa pallon rangaistuspotkusta sisään toisen jakson lopussa.
Kuva: Noora Kaasinen/JIPPO

6.3.2019
Viime kaudella HIFK:ta edustanut Pauli Kuusijärvi allekirjoitti Gnistanin kanssa ensi kauden mittaisen sopimuksen. Viisi edellistä kautta HIFK:ta edustanut toppari on pelannut aiemmin Gnistanin riveissä vuonna 2013.
9.3.2019
Gnistan matkasi Kotkaan harjoitusotteluun KTP:tä vastaan. 2-2-päättyneessä ottelussa Gnistanin maaleista vastasivat Karim Jmaali sekä testipelaajan statuksella pelannut Benjamin Thurling.
14.3.2019
Kokenut 34-vuotias hyökkääjä Pekka Sihvola teki Gnistanin kanssa sopimuksen ensi kaudesta. Uransa aikana Veikkausliigassa yli 70 maalia iskenyt Sihvola pelasi viime kaudella Ykköstä HIFK:ssa.
15.3.2019
Suomen Cupin pudotuspelivaiheeseen edennyt Gnistan kohtasi VPS:n Mustapekka Areenalla. Gnistan siirtyi ottelun toisella puoliajalla johtoon Aleksander Akbarin maalilla. Kotiyleisön edessä sisukkaasti taistellut Gnistan oli lähellä yllätystä, mutta VPS tasoitti ottelun vartti ennen varsinaisen peliajan loppua. Jatkoajalla Veikkausliigassa pelaava VPS onnistui iskemään kaksi maalia, joten vaasalaiset etenivät jatkoon maalein 1-3.
18.3.2019
VPS -ottelun jälkeen Gnistanin talvikausi jatkui vain muutamaa päivää myöhemmin Busmo Winter Cupin -ottelulla, jossa vastaan asettui PK-35. Ottelu päättyi 1-1-tasapeliin Paulin Kuusijärven vastatessa Gnistanin maalista.
20.3.2019
Gnistan julkaisi japanilaisen keskikenttäpelaaja Hidetoshi Wakuin sopimuksen. Wakui on tuttu nimi seuran kannattajille, sillä hän edusti Gnistania kaudella 2017 joukkueen pelatessa Ykköstä. Viime kaudella mies pelasi Viron pääsarjaa Tallinn Kalevissa.
22.3.2019
Keskikenttäpelaaja Benjamin Thurling allekirjoitti Gnistanin kanssa ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen. Thurling onnistui vakuuttamaan seuran valmennusjohdon useamman viikon testijakson aikana. Mies edusti viime kaudella Kakkosessa FC Viikinkejä. Samana päivänä tiedotettiin myös Petteri Jutilan aloittamisesta miesten edustusjoukkueen tapahtumavastaavana.
23.3.2019
Gnistan kohtasi FC Espoon Busmo Winter Cupin lohkovaiheen viimeisessä ottelussa, josta Kipinä tarvitsi voiton yltääkseen lohkon kahden parhaan joukkoon. FC Espoon rajusta lopun painostuksesta huolimatta ottelu päättyi Gnistanin 2-1-voittoon Tuomas Mustosen ja Jesse Ahosen vastattua joukkueen maaleista.
31.3.2019
Maaliskuun viimeisenä päivänä Gnistan kohtasi Busmo Winter Cupin välierässä Käpylän Pallon. Kilpailun finaalipaikka jäi haaveeksi, sillä käpyläläiset olivat ottelussa vahvempia maalein 2-0.
Huhtikuu
6.4.2019
Gnistan kaatoi EPS:n Busmo Winter Cupin pronssiottelussa maalein 3-2. Joukkueen maaleista vastasivat Patrick Aaltonen, Tommaso Conti sekä Pekka Sihvola.
10.4.2019
Liput kauden 2019 kotiotteluihin tulivat myyntiin. Voit lukea lipunmyyntitiedotteen tästä.
18.4.2019
Gnistan murskasi Järvenpään Palloseuran harjoitusottelussa lukemin 1-7. Oulunkyläläisten tehomiehenä hääri Pekka Sihvola, joka tykitti ottelussa peräti neljä maalia. Sihvolan lisäksi maaliverkkoa heiluttivat Patrick Aaltonen, Jesse Ahonen sekä Gullit Zolameso.
Gnistanin sarjakausi alkaa lauantaina 4. toukokuuta vierasottelulla FC Jazzia vastaan. Ensimmäinen kotiottelu pelataan viikkoa myöhemmin, kun KaaPo vierailee Mustapekka Areenalla. Ennakkoliput otteluun myy Tiketti. Kausikortin pääset puolestaan ostamaan tästä.

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota käyttäjille paremman käyttökokemuksen.
Lue lisää.