Otteluraportti: IF Gnistanille tappio paikalliskamppailussa HJK:a vastaan

Pisteet jäivät Töölöön lauantai-illan paikalliskamppailussa, kun HJK nappasi voiton lukemin 6–1. IF Gnistanin ainoasta osumasta vastasi Dolma Gurung.
181A1223

Ottelu käynnistyi rauhallisesti, ja HJK otti pallonhallinnan itselleen. Kotijoukkue HJK pääsi ensimmäisen 20 minuutin aikana useampaan otteeseen Gnistanin rangaistusalueelle, mutta vaaralliset maalintekoyritykset jäivät vielä vähiin.

Gnistan loi ensimmäisen hyvän hyökkäyksensä 18. minuutilla, kun Katy Byrne vapautettiin pystysyötöllä. Byrne ei kuitenkaan onnistunut löytämään rangaistusalueelta omia pelaajia syötöllään.

Kolme minuuttia myöhemmin Juulia Sarkki pääsi laukomaan, mutta Gnistanin maalivahti Irea Virtanen otti pallon varmasti syliinsä.

HJK:n ensimmäinen maali syntyi 25. minuutilla. Laituri Lacee Bethea keskitti oikealta laidalta, ja Isabella Ylitalo pääsi laukomaan. Miho Kamogawa ehti ensimmäisenä irtopalloon ja siirsi HJK:n 1–0-johtoon.

Gnistan reagoi nopeasti. Vain kaksi minuuttia myöhemmin Abby Kraemer vapautti syötöllään Dolma Gurungin, joka viimeisteli pallon varmasti maaliin ja toi Gnistanin heti tasoihin lukemiin 1–1.

HJK sai 37. minuutilla kulmapotkun, jonka jälkitilanteessa Gnistanin maalilla syntyi hässäkkää, mutta pallo saatiin lopulta siivottua pois maalinedustalta.

41. minuutilla HJK siirtyi uudelleen johtoon. Miho Kamogawa riisti pallon keskikentällä ja päätti kokeilla kaukaa. Laukaus leijaili yli Irea Virtasen ja painui maaliin, joten tauolle siirryttiin HJK:n 2–1-johdossa.

    Toinen puoliaika alkoi HJK:n komennossa. Kamogawa täydensi hattutemppunsa 53. minuutilla. Gnistanin vaikea syöttö jäi vastustajalle, ja Kamogawa pyörähti tilanteessa hienosti ympäri sekä laukoi pallon tarkasti alakulmaan.

    Vain kolme minuuttia myöhemmin HJK lisäsi johtoaan. Kamogawa keskitti pallon boxiin ja Iiris Holmström puski pallon maaliin, jolloin lukemat olivat 4–1.

    60 minuutilla HJK siirtyi jo viiden maalin johtoon. Iiris Holmström teki esityön, ja Isabella Ylitalo sijoitti pallon tarkasti Gnistanin verkkoon.

      Gnistan pääsi tämän jälkeen hetkittäin nousemaan HJK:n kenttäpuoliskolle. Daniela Tiainen oli lähellä päästä läpiajoon, mutta tilanne ei johtanut laukaukseen.

      75. minuutilla Abby Kraemer pääsi yrittämään kavennusta vasemmalla jalallaan, mutta laukaus meni vain hieman ohi maalin.

        HJK:n kuudes osuma syntyi 76. minuutilla, kun Kamogawa viimeisteli illan neljännen maalinsa rangaistusalueen tuntumasta ja vei kotijoukkueen 6–1-johtoon.

        HJK sai vielä ottelun loppuhetkillä muutamia maalipaikkoja, mutta lisäosumia ei enää nähty. Näin pisteet jäivät Töölöön ja ottelu päättyi HJK:n 6–1-voittoon.

        Päävalmentaja Nikos Kalaitzisin kommentit ottelusta tuoreeltaan.

        – Tulos oli tänään meille vaikea. Ensimmäisellä puoliajalla olimme ihan hyvällä tasolla sekä pallon kanssa että ilman palloa, ja pystyimme aiheuttamaan vastustajalle vaikeuksia. Lahjoitimme kuitenkin kaksi maalia. Toisella puoliajalla emme käytännössä tulleet pukukopista ulos. Emme pystyneet pelaamaan omaa peliämme lainkaan, ja HJK rankaisi meitä jokaisesta virheestä. Nyt siirrymme eteenpäin ja keskitymme seuraavaan otteluun. Teemme kaikkemme, jotta saamme sieltä pisteitä.

        Jaa artikkeli:

        Hae sivustolta

        Tilaa Gnistanin uutiskirje

        Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.