Kuva: Mira Lönnqvist

Gnistanin kausiennakko Ykkösen kaudelle 2023

Aiempaa kokeneempi Gnistan on valmis ottamaan askeleen ylöspäin päävalmentaja Joonas Rantasen johdolla.

Neljännen peräkkäisen kautensa Ykkösessä aloittava IF Gnistan vakiinnutti paikkansa sarjan keskikastissa kaudella 2021. Viime kaudella tavoitteeksi asetettiin kärkikastiin nouseminen, mutta lopulta kausi päättyi pettymykseen vahvasti sujuneesta sarjan alkupuoliskosta huolimatta. Tulevalle kaudelle Gnistan lähtee jälleen tavoittelemaan sarjan kärkisijoja toisen vuotensa joukkueen päävalmentajana aloittavan Joonas Rantasen johdolla.

Kaudella 2022 Gnistan jäi lopulta runkosarjassa seitsemänneksi, joka tarkoitti niukkaa karsiutumista ylemmästä jatkosarjasta. Parhaimmillaan jopa sarjan kärkikahinoissa viihtyneen Kipinän peli alkoi yskähdellä sarjan toisella puoliskolla, sillä kauden toisen puolikkaan 11 ottelusta Kipinä voitti vain kolme. Jääminen alempaan jatkosarjaan sinetöityi runkosarjan viimeisellä ottelukierroksella, kun Gnistanin TPS:lle kärsimän vierastappion lisäksi muut paikasta kisanneet joukkueet voittivat ottelunsa. Alemmassa jatkosarjassa Gnistan säilytti paikkansa Ykkösessä lopulta vaivattomasti. Viidestä ottelustaan Kipinä voitti neljä, joka lievitti hieman runkosarjan aiheuttamaa pettymystä.

Viimeistä kertaa nykymuotoisena pelattavassa Ykkösessä tarjolla sekä mielenkiintoisia joukkueita että pelaajia

Ykkösessä pelataan tälläkin kaudella ensin 12 joukkueen kesken pelattava kaksiosainen 22 ottelun runkosarja, jonka jälkeen joukkueet jaetaan kuuden joukkueen ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kaudelle 2024 voimaan astuvat sarjatasojen muutokset tuovat vahvan lisämausteen jatkosarjojen peleihin. Kaikki Ykkösessä säilyvät yhdeksän joukkuetta saavat paikan ensi kaudella pelattavaan Ykkösliigaan, jonka päällimmäisenä tarkoituksena on olla väliportaana Veikkausliigan ja Ykkösen välillä. Yksinkertaisena kuuden joukkueen sarjana pelattavan alemman jatkosarjan kolme heikointa putoavat kaudeksi 2024 kolmanneksi korkeimmalle sarjatasolle, joka sekin kulkee sarjamuutoksen jälkeen nimellä Ykkönen.

Ylempi jatkosarja pelataan viime vuoden malliin ensimmäisessä vaiheessa yksiosaisena sarjana, jonka voittaja nousee suoraan Veikkausliigaan. Jatkosarjan toisessa vaiheessa sijoille 3. ja 4. sijoittuneet kohtaavat ensin toisensa yksiosaisessa karsintaottelussa, jonka voittaja kohtaa sijalle 2. sijoittuneen. Tämän ottelun voittaja pelaa Veikkausliigan toisiksi viimeistä vastaan kaksiosaisissa nousukarsintaotteluissa. Jatkosarjan karsintaottelut pelataan ensimmäisessä vaiheessa paremmin sijoittuneen kotikentällä. Runkosarjan pisteet jäävät jatkosarjaan voimaan. Toisiksi ylimmälle sarjatasolle jäävät pelaavat siis ensi kaudella Ykkösliigaa.

Ykkösessä nähdään ensi kaudella kovia kamppailuita Helsingin herruudesta, kun Gnistan saa seurakseen Veikkausliigasta pudonneen HIFK:n sekä sarjanousija Käpylän Pallon, joiden lähtökohdat kauteen ovat hyvin erilaiset. Lähes koko joukkueensa uusiksi laittanut HIFK on tehnyt kovia hankintoja talven aikana, joiden turvin tähtirinnat lukeutuvat sarjan ennakkosuosikkien joukkoon. KäPa luottaa pitkälti samaan runkoon, jolla joukkue juhli yllätysnousua viime kauden päätteeksi, Mustapaidat ovat tehneet kuitenkin muutamia mielenkiintoisia hankintoja riveihinsä. Nimekkäin heistä lienee seuran oma kasvatti Juri Kinnunen, joka edusti pitkään Turun Palloseuraa.

Muita nousijoita ovat 21 vuoden odotuksen jälkeen Ykköseen noussut SalPa sekä JJK, joka pelasi Ykköstä viimeksi kaudella 2016. Tuolloin JJK nousi sarjanousijana Veikkausliigaan, mutta myöhemmin taloudellisiin vaikeuksiin ajautunut seura joutui lopulta hakemaan uutta vauhtia aladivareista ja tekee nyt siis paluun Ykköseen.

Muilta osin Ykköstä pelataan viime kaudelta tuttujen joukkueiden voimin. TPS oli jälleen viime kaudella hyvin lähellä Veikkausliigaa, mutta joutui jälleen kokemaan yhden ison pettymyksen liigakarsinnoissa FC Lahtea vastaan. Turkulaisten ohella nousukahinoihin hamuavat uusien valmentajien komennossa kautensa aloittavat Jaro ja EIF, joiden haaveet noususta viime kaudella kaatuivat vasta ylemmän jatkosarjan pudotuspeleissä. Hienon debyyttikauden Ykkösessä pelannut JäPS on kokeneen Jyrki Aholan komennossa jälleen yllätysvalmis, josta hyvänä osoituksena käy Ykköscupin voittopokaalin tuominen Järvenpäähän. Ykkösen vakioseuroihin kuuluva KPV selviytyi kunnialla viime kaudesta, vaikka muutokset seuran rahoituskuvioissa pakottavat sen operoimaan aiempaa kapeammalla budjetilla. KPV ei kuulu sarjan ennakkosuosikkeihin tulevallakaan kaudella, mutta altavastaajan asetelmassa se on silti vaarallinen, jonka viime kauden venyminen kuuden parhaan joukkoon osoittaa. Altavastaajiin kuuluvat myös joukkueensa vasta myöhäisessä vaiheessa valmiiksi saanut MP sekä jälleen nuoruuden innolla etenevä SJK Akatemia, joka aloittaa toisen peräkkäisen kautensa Ykkösessä.

Mielenkiintoisten joukkueiden ohella Ykköstä värittävät ensi kaudella kokeneet ex-maajoukkuepelaajat. Gnistaniin siirtynyt Eero Markkanen, HIFK:n hankkima Paulus Arajuuri sekä TPS:n kiinnittämä Riku Riski ovat nimiä, joita ei tarvitse erikseen esitellä suomalaisille jalkapalloihmisille. Kolmikolta löytyy A-maajoukkueotteluita yhteensä 101 kappaletta sekä useita kausia Euroopan eri sarjoissa. Mielenkiintoiset kiinnitykset eivät rajoitu entisiin maajoukkuemiehiin, vaan mielenkiintoisia yksilöitä löytyy jokaisesta joukkueesta, joten tuodaan esiin heitä sekä nuoria läpimurron kynnyksellä olevia nuoria pelaajia.

Arajuuri ei jäänyt HIFK:n ainoaksi nimekkääksi kiinnitykseksi talven aikana. Tähtirinnat ovat vahvistaneet joukkuettaan kahdella kokeneella ja nimekkäällä paluumuuttajalla: Kambodzan pääsarjasta palaavalla hyökkääjä Sakari Tukiaisella sekä PK-35:sta takaisin tähtirintoihin siirtyneellä Matias Hännisellä. FC Lahdesta hankittu maalivahti Joona Tiainen on paljon vartijana HIFK:n menestyksessä. Ykköscupissa hienoja otteita esittänyt Emil Pallas saattaa kuulua kauden läpimurtopelaajiin.

Sarjan kestosuosikkeihin kuuluva TPS on vahvistanut joukkuettaan Riku Riskin ohella nigerialaishyökkääjä Alhaji Garolla, jolta löytyy yli 100 Allsvenskan-pelin lisäksi kokemusta Tanskan ja Iranin pääsarjoista. Nimekkäiden hyökkäyspään hankintojen lisäksi TPS luottaa ensi kaudellakin sarjan valiovahteihin kuuluvaan Jere Koposeen, kokeneeseen Kasper Hämäläiseen sekä erityisesti hyvästä potkutekniikastaan tunnettuun Daniel Rantaseen. Aiemmista vuosista poiketen TPS tulee antamaan enemmän mahdollisuuksia kauden aikana nuorille pelaajille. Läpimurron partaalla on useampi pelaaja, joista kannattaa pistää merkille muun muassa Hongasta Turkuun tullut Matias Kivikko sekä toppari Roope Pakkanen.

Daniel Rantanen ja Gnistania viime kaudella edustanut Yoshiaki Kikuchi viime kauden ottelussa Mustapekka Areenalla. Kuva: Jari Mäensivu

Perinteisiin Ykkösen seuroihin kuuluvan Jaron miehistöstä löytyy Johan Brunellin ja Markus Kronholmin kaltaisia jo pidempään seuraa edustaneita pelaajia sekä Guillermo Sotelon ja Sergei Eremenkon kaltaisia nimekkäitä paluumuuttajia unohtamatta viime kaudella 11 maalia Ykkösessä iskenyttä Severi Kähköstä. Kärkipelaajien ulkopuolelta löytyy muun muassa Joni Remesahon kaltaisia tehokkaita viimeistelijöitä. Uudistunut EIF tähyää edelleen sarjan kärkitiloille, josta osoituksena tammisaarelaiset pestasivat riveihinsä muun muassa entisen Ykkösen maalikuninkaan Salomo Ojalan ja Kamerunin A-maajoukkueessakin esiintyneen toppari Tabi Mangan.

Mielenkiintoisia pelaajia löytyy myös kärkikastiin ennustettujen seurojen ulkopuoleltakin. Erityisen tarkasti kannattaa seurata pysyvällä siirrolla Raufoss IL:sta JäPS:n siirtynyttä Enoch Banzaa. Nopea laitahyökkääjä esitti lupaavia otteita jo viime kauden loppupuolella JäPS:n riveissä ja talven Ykköscupin otteiden perusteella vielä parempaa saattaa hyvinkin nyt olla luvassa. Sarjanousija SalPan joukkueesta kannattaa laittaa merkille viime kaudella Kakkosessa 18 maalia laukonut hyökkääjä Elmo Heinonen, TPS:stä Saloon siirtynyt laitahyökkääjä Albijon Muzaci sekä Kakkosen B-lohkon parhaaksi puolustajaksi valittu Joonas Meura. Vasta 17-vuotias toppari Topi Sistonen edusti Suomea ikäluokkansa EM-karsinnoissa, joten nimi kannattaa painaa mieleen tulevaisuuden varalta.

KTP:sta lainalle Mikkeliin siirtynyt hyökkääjä Santeri Stenius iski viime kaudella neljä maalia Ykkösessä ja voi tällä kaudella nousta todella merkittävään rooliin menetyksiä kokeneessa MP:n joukkueessa. Kokkolassa KPV:n riveissä jatkava Sebastian Mannström kuuluu sarjan ikonisimpiin pelaajiin, jota kannattaa aina seurata.

Nuoriin pelaajiin panostavissa SJK Akatemiassa ja KäPassa läpimurron partaalla olevia pelaajia löytyy useampikin. Tarkalla silmällä kannattaa seurata muun muassa Joensuusta Seinäjoelle muuttanutta hyökkääjä Miro Turusta sekä KäPassa Kakkosessa vakuuttaneita monipuolista Marius Söderbackia ja maalivahti Luka Nokelaista.

Gnistanilla takanaan myönteinen talvikausi

Kipinän harjoituskausi alkoi tuttuun tapaan tammikuun alkupuolella. Joukkue oli viimeistä silausta vaille valmis jo tässä vaiheessa, joka antoi hyvät lähtökohdat tammikuun loppupuolella käyntiin pyörähtäneeseen Ykköscupiin. Alkulohkossa Gnistan kaatoi ensin MP:n vuodenaikaan nähden ehjällä esityksellä, mutta tämän jälkeen HIFK:ta vastaan jäätiin tasapeliin ja JäPS:a vastaan romahdettiin 2-5 tappioon Järvenpäässä. Neljä pistettä riittivät kovatasoisessa lohkossa kolmanteen tilaan, joka lopulta riitti kuin riittikin jatkoonpääsyyn parhaana lohkokolmosena kiitos muiden lohkojen suotuisten tulosten. Jatkopeleissä Gnistan kaatoi ensin SalPan vieraissa vakuuttavasti 0-2 ja sitten haasteellisissa sääolosuhteissa pelatussa välierässä kaatui naapuri HIFK samoin 2-0 lukemin. Loppuottelussa Gnistan oli hankaluuksissa vahvan pelin pelannutta JäPS:a vastaan, mutta joutui lopulta taipumaan järvenpääläisille vasta pilkkukisan jälkeen varsinaisen peliajan jäätyä maalittomaksi.

YkkösCupin voittaja ratkaistiin Järvenpäässä. Kuva: Kristiina Mattila

Ykköscupin jälkeen Gnistan on hionut kuvioitaan kaikkiaan neljän valmistavan harjoitusottelun merkeissä. PKKU, KäPa ja Honka Akatemia kaatuivat ja ainoastaan pääsarjatason Inter osoittautui selkeästi vahvemmaksi. Gnistan on kärsinyt runsaista poissaoloista valmistautumisjakson aikana, mutta tästä huolimatta jokaisessa ottelussa jalkeille on saatu iskukykyinen ryhmittymä.

Gnistanin ottelut valmistautumiskauden aikana:

21.1. Ykköscupin lohkovaihe: Gnistan – MP 2-0 (Sukunda, Sarr)

28.1. Ykköscupin lohkovaihe: HIFK – Gnistan 1-1 (Markkanen)

4.2. Ykköscupin lohkovaihe: JäPS – Gnistan 5-2 (Markkanen, Sarr)

25.2. Ykköscupin puolivälierä: SalPa – Gnistan 0-2 (Sarr, Woivalin)

3.3. Ykköscupin välierä: Gnistan – HIFK 2-0 (Latonen, Markkanen)

11.3. Ykköscupin loppuottelu: JäPS – Gnistan 1-0 rp

18.3. Harjoitusottelu: PKKU – Gnistan 0-4 (Järvinen rp., Sarr, Liikonen rp., Latonen rp.)

25.3. Harjoitusottelu: Inter – Gnistan 4-0

1.4. Harjoitusottelu: KäPa – Gnistan 1-2 (oma maali, Sarr rp.)

7.4. Harjoitusottelu: Gnistan – Honka Akatemia 2-1 (Ölander, Markkanen)

Gnistanin joukkue aiempia vuosia kokeneempi

Joukkueenrakennus kauteen aloitettiin hyvissä ajoin, jotta joukkueelle saataisiin mahdollisimman paljon yhteisiä kokemuksia heti valmistautumisjakson alusta alkaen. Yksi merkittävä syy viime kauden pettymykselle oli joukkueen ailahtelevat otteet, johon yhtenä ratkaisuna joukkueeseen pyrittiin löytämään kokeneita profiilipelaajia. Joukkueen keski-ikä onkin noussut muutamalla vuodella, jonka lisäksi joukkueeseen on löydetty pelaajia ja ihmisiä, jotka todella halusivat tulla seuraan. Kokeneempien pelaajien lisäksi joukkueeseen on aiempien vuosien tapaan pyritty löytämään nuoria ja urallaan eteenpäin haluavia pelaajia.

Joukkueen valmennustiimi ei suuria muutoksia kokenut talven aikana. Joonas Rantasen johtamassa valmennustiimissä Mikke Salonen jatkaa apuvalmentaja ja Zyron Paro maalivahtivalmentajana. Kreikkalainen Nikos Kalaitzis ottaa entistä isomman roolin edustusjoukkueen valmennustiimissä, sillä apuvalmentajan tehtävien ohella hän vastaa myös joukkueen fysiikkavalmennuksesta. Taustalla Joni Välilä jatkaa fysioterapeuttina, Mika Raatikainen joukkueenjohtajana ja Ari Ahonen huoltajana. Taustalla häärii väsymättömästi myös huollon tukena ja Mustapekka Areenan kenttämestarina toimiva Toni Seppälä.

Maalivahtiosastolla Jiri Koski jatkaa joukkueen selkeänä ykkösmaalivahtina. Hän saa kirittäjikseen nuoret maalivahdit Otso Linnaksen sekä VJS:stä Gnistaniin siirtyneen Kasperi Hietasen.

Puolustusosastolla lähtökohtana oli täyttää Fabian de Abreun jättämä suuri aukko. Tätä aukkoa pyrittiin paikkaamaan Norjasta Gnistaniin palanneella Toni Takamäellä ja Hongasta hankitulla Konsta Rasimuksella. Heidän lisäkseen toppariosastolta löytyy joukkueessa jatkavat Tuukka Andberg ja Sampo Ala-Iso, joka saattaa hyvinkin tehdä jo ensi kaudella läpimurron sarjan eliittitopparien joukkoon. Topparitonttia täydennettiin myös A-junioreista edustusjoukkueeseen nostetulla Linus Kahisalolla, joka harjoittelee edustuksen kanssa ja kyttää peliminuutteja kokeneemman kaluston takana.

Laitapuolustajat Henrik Ölander ja Jean-Claude Mabinda jatkoivat joukkueessa, joka oli merkittävä asia Gnistanille. AC Oulusta lainatun Aaro Tiihosen koko valmistautumiskausi on mennyt loukkaantumisesta toipuessa, mutta pelikuntoon toivuttuaan nuorten maajoukkueissakin viihtynyt nuorukainen on valmis ottamaan osansa peliajasta Ölanderin ja Mabindan taustalla.

Keskikentän keskustaa vahvistettiin Honka Akatemiasta Gnistaniin siirtyneellä Hannes Woivalinilla, jolta monet odottavat läpimurtoa jo tulevalla kaudella. Talven todellisiin profiilihankintoihin kuulunut Konsta Rasimus pystyy pelaamaan topparina tai keskikentän pohjalla. Woivalinin ja Rasimuksen lisäksi keskikentän pohjaa täydennettiin viime kaudella KPV:ssa pelanneella Robbie Malololla, joka työteliäänä pelaajana on käyttökelpoinen palanen keskustaan. Uusien hankintojen lisäksi jatkosopimuksen allekirjoittivat kokenut Medo sekä Maximo Tolonen, jolta odotetaan jälleen uutta askelta eteenpäin lupauksia herättäneen viime kauden jälkeen.

Keskikentän hyökkääviin rooleihin hankittiin TPS:ssä ja IFK Mariehamnissa aiemmin vaikuttanut Joakim Latonen sekä PEPOsta Kipinään siirtynyt Zachary Sukunda. Monikäyttöisinä pelaajina heitä tullaan näkemään kauden mittaan niin hyökkäävinä laitapelaajina kuin keskustassakin. Jatkosopimuksen allekirjoittanut Luca Weckström on niin ikään kykenevä pelaamaan usealla eri pelipaikalla ja hän kuuluukin Gnistanin todellisiin tulevaisuuden toivoihin.

Hyökkäyspään nimekkäin hankinta on ehdottomasti HIFK:sta Gnistaniin hankittu Eero Markkanen. Hyökkäyksen kokeneempaa osastoa edustavat lisäksi jatkosopimuksen solmineet Momodou SarrTopi Järvinen ja Kasperi Liikonen, joista kaikki pystyvät pelaamaan niin laidassa kuin keskelläkin. Hyökkäystä täydennettiin talven aikana usealla nuorella pelaajalla. A-junioreista edustusjoukkueeseen nostettiin Jere Kujanpää ja Kauri Koivunen, joiden lisäksi lupaava laitahyökkääjä Joose Rahja siirtyi Hongan junioreista Gnistaniin hakemaan uutta askelta uralleen.

Gnistanin pelaajasiirrot:

Tulleet: Konsta Rasimus (FC Honka), Hannes Woivalin (FC Honka), Kauri Koivunen (VJS), Eero Markkanen (HIFK), Toni Takamäki (Lysekloster IL), Joose Rahja (FC Honka), Zachary Sukunda (PEPO), Aaro Tiihonen (AC Oulu, laina), Joakim Latonen (IFK Mariehamn), Robbie Malolo (KPV), Kasper Hietanen (VJS)

Lähtijät: Rony Huhtala (AC Oulu), Tommi Jäntti (FC Lahti), Jimi Hackspik (HIFK), Fabrice Gatambiye (VIFK), Pasi Forsman (KäPa), Elton Maloku (FC Futura), Yoshiaki Kikuchi (JIPPO)

Vahvistuneen Gnistaniin kausi alkaa vierasottelulla HIFK:ta vastaan tämän viikon perjantaina. Ensimmäisen kotiottelunsa Gnistan pelaa perjantaina 21. huhtikuuta, jolloin Mustapekka Areenalle saapuu sarjanousija JJK. Voit ostaa lippusi matsiin tästä!

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota käyttäjille paremman käyttökokemuksen.
Lue lisää.