Otteluennakko: Gnistan matkustaa Kokkolaan lauantaina KPV:n vieraaksi

Pistetilinsä sarja-avauksessa auki saanut Gnistan jahtaa avausvoittoaan KPV:n vieraana lauantaina. Ottelu pyörähtää käyntiin Kokkolan keskuskentällä kello 17:00. Ruutu+ näyttää ottelun suorana lähetyksenä.

Gnistan avasi kauden 1-1 tasapelillä PK-35:a vastaan. Vahvasti aloittanut Kipinä siirtyi johtoon jo ensimmäisen kympin aikana tulleella Kasperi Liikosen maalilla, johon Maximo Tolonen tarjoili loistavan esityön. PK-35 tuli kuitenkin tasoihin vielä ensimmäisen puoliajan aikana eikä ottelussa enempää maaleja tehty, joten hieman nihkeästä esityksestään huolimatta Gnistan sai heti pistetilinsä avattua.

KPV sai todellisen unelma-alun kauteen, sillä se johti MP:a 3-0 jo puoliajalla. Mikkeliläiset kirivät vielä maalin päähän, mutta Palloveikot avasi kauden 3-2 voitolla kotiyleisön riemuksi.

Viime kauteen KPV lähti jälleen suurin satsauksin ja kovin odotuksin, mutta tulos jäi jälleen kerran kovin laihaksi. Kauden todella alakanttiin aloittanut KPV paransi otteitaan kesän edetessä, mutta heikko alku sekä ailahtelevat otteet johtivat lopulta kokkolalaisten valahtamisen alempaan loppusarjaan. Jatkosarjassa napatut neljä voittoa viidestä ottelusta toivat laihaa lohtua KPV:n kuivalle kaudelle lopullisen sarjasijoituksen parannuttua yhdellä pykällä.

Kokkolassa alkoi uusi aikakausi kun seuran toimintaa vuosia rahoittanut Matti Laitinen päätti yhtiöineen lopettaa seuran pyörittämisen. Varakkaan Laitisen iskettyä ”lapun luukulle”, operoi KPV jatkossa huomattavasti aiempaa matalamalla pelaajabudjetilla. Organisaatiotaan uusinut KPV lähtee tulevaan kauteen aiemmin VPS:ssa vaikuttaneen Christian Sundin johdolla ja joukkuetta on rakennettu huomattavasti aiempaa maltillisin satsauksin. Viime kauden runkopelaajista jatkavat maalivahti Sergey LazarevCharalampos ”Haris” ChantzopoulosSebastian Mannström sekä Kyle Cyringa ovat kaikki Ykkösen tasolla tasonsa osoittaneita pelimiehiä, jonka lisäksi seuran omista kasvateista muun muassa Harri Heiermann on valmis aiempaa isompaan vastuuseen. Uusista pelaajista erityisesti jo avauspelissä verkkoa heiluttanut japanilainen Shun Maeta sekä paluumuuttaja Patrick Byskata ovat kovia vahvistuksia Palloveikkojen joukkueeseen. Heidän lisäkseen KPV kiinnitti riveihinsä Gnistanissa kaudella 2020 pelanneen laitalinkki Miika Kauppilan.

Gnistanin terveystilanteen osalta kantautui viikolla huonoja uutisia, sillä viime sunnuntaina polvensa loukannut Kasperi Liikonen joutuu näillä näkymin pitkälle sairauslomalle. Osa viime sunnuntaina sivussa olleista pelaajista on palannut joukkueharjoituksiin ja heidän pelikuntoaan seurataan pelipäivään asti. On kuitenkin mahdollista, että Kokkolaan joudutaan matkaamaan varsin kapealla miehistöllä.

Päävalmentaja Joonas Rantanen odottaa joukkueelta ennen kaikkea edellistä ottelua tasaisempaa suorittamista.

– Kaiken kaikkiaan meidän on pelattava Kokkolassa kokonaisuutena ehjemmin kuin viime sunnuntaina. Joukkueen on oltava kompaktimpi ja peli-ilmeen on pysyttävä yllä koko ottelun ajan. Pallon liikuttamisessa ja maalipaikkojen luomisessa pystymme tekemään asiat varmasti viime sunnuntaita paremmin.

– KPV osoitti vaarallisuutensa ensimmäisellä kierroksella, joukkueesta löytyy vauhdin lisäksi taitoa. MP pystyi kuitenkin luomaan ison määrän maalipaikkoja heitä vastaan. Kolmen pisteen eteen on tehtävä isosti töitä ja tätä lähdemme tavoittelemaan, analysoi Rantanen lauantain vastustajaa.

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota käyttäjille paremman käyttökokemuksen.
Lue lisää.