Roberto Nuccio jättää hyvästit Gnistanille

Roberto Nuccio ei jatka Gnistan ry:n urheilutoimenjohtajana.

Gnistanin urheilutoiminnanjohtajana työskennellyt Roberto Nuccio siirtyy seurasta muihin tehtäviin vuoden vaihteessa 2020-2021. Nuccio aloitti Gnistanissa miesten edustusjoukkueen päävalmentajana vuonna 2017 ja otti urheilutoimenjohtajan tehtävän vastaan saman vuoden marraskuussa.

Nuccion aikana seuran jäsenmäärä on kasvanut voimakkaasti monien uudistusten myötä. Seura on muun muassa tehnyt itselleen valmennuslinjan ja määrittänyt Gnistan-metodin kuvaamaan seuran toimintatapoja. Myös kilpailullista menestystä on saavutettu, joista kirkkaimpina hetkinä Kakkosen Suomen Cupin voitto heinäkuussa 2019 ja sitä seurannut sarjanousu Ykköseen syksyllä 2019.

Viime lauantaina Gnistan varmisti upealla 5-0-kotivoitolla KPV:stä sarjapaikkansa Ykkösessä uuden päävalmentajan Ricardo Duarten johdolla. Seuran puheenjohtaja Risto Murto toivottaa koko Gnistan-perheen puolesta Robertolle onnea ja menestystä tulevaisuuden haasteisiin.

Lisätietoja: puheenjohtaja Risto Murto: 040 505 3320

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota käyttäjille paremman käyttökokemuksen.
Lue lisää.