Kauden viimeinen kotiottelu KuPS:a vastaan ei sujunut lainkaan Gnistanin suunnitelmien mukaan. KuPS oli kaikessa parempi ja nappasi tylyn 0-5 vierasvoiton Oulunkylästä. Gnistanin vetovastuussa toiminut Kaisa Collin totesi ottelun jälkeen, että pelaajia ei voi tälläkään kertaa taistelun puutteesta syyttää, mutta pallollisessa peruspelaamisessa ja tilanteenvaihdoissa on paljon parannettavaa. Vielä on onneksi yksi ottelu aikaa parantaa.
Kulunut Mestaruussarja on ollut jatkumoa runkosarjalle. Gnistan on ollut vaikeuksissa sarjan neljää parasta joukkuetta vastaan, mutta elokuinen hieno vierasvoitto Tammelassa osoitti Kipinän kuuluvan kuuden parhaan joukkoon. Gnistanin paras maalintekijä on ollut Mestaruussarjassa kolme osumaa tehnyt Abby Kraemer. Hänen lisäkseen nimensä maalitilastoihin on kirjauttanut viisi muuta pelaajaa. Kauden päätösottelussa Gnistan joutuu pelaamaan ilman kärkihyökkääjä Kraemeria, joka katseli punaista korttia viime sunnuntain ottelussa.
Ennen päätöskierrosta HPS on samalla sijalla kuin viime kauden päätteeksikin eli neljäntenä. Mahdollisuudet mitaleilla ovat kuitenkin hyvät, sillä kolmatta tilaa hallussaan pitävä KuPS on yhden ja hopeassa kiinni oleva Åland United kahden pisteen päässä. Kuin sattumalta yllä mainitut joukkueet kohtaavat toisensa viimeisellä kierroksella, joten voittamalla Gnistanin ”Vihreät jääkärit” pääsevät todennäköisesti juhlimaan mitalia.
Sattumalta HPS ei ole mitalikantaan noussut, sillä Mestaruussarjassa joukkue on hävinnyt ainoastaan kerran ja voittanut yhdeksästä ottelustaan kuusi. Antti Ruonalan suojattien vahvuutena on Mestaruussarjassakin ollut tehojen laaja jakautuminen. Kauden paras maalintekijä, Anna-Stina Simonen on iskenyt kuusi osumaa, mutta tehoja on koko kauden löytynyt laajalta rintamalta.
Gnistan on ollut naapuriaan jäljessä kuluvalla kaudella. Keväällä Oulunkylässä Gnistan oli lähellä arvokasta pistettä, mutta muuten on ollut vaikeaa. Kesäkuussa HPS oli kotonaan selkeästi vahvempi ja Mestaruussarjassa Kipinä joutui taipumaan 1-3 tappioon hyvästä taistelustaan huolimatta.
IF Gnistanin valmentaja Kaisa Collin ennakoi lauantain kauden päätösottelua HPS:a vastaan ja kertoo, millä ajatuksilla Gnistan lähtee hakemaan voittoa.
– Varmasti kova ja haastava peli tulossa. Pakilan kenttä ei ole ikinä helppo paikka pelata, ja nyt HPS on viimeisellä kierroksella vielä pakkovoiton edessä, jotta pääsevät mitaleille. Me halutaan jatkaa samojen teemojen kehittämistä mistä ollaan loppu kausi puhuttu. Hyvä koko joukkueen puolustaminen on perustana meidän onnistumiselle. Pyritään sulkemaan pois HPS:n vahvuudet ja lähdetään hakemaan vielä voittoa kauden viimeisestä pelistä. Varmasti meille kaikille jäi jotain hampaankoloon viime sunnuntailta.


