Uusi stadion ei ole yksittäinen urheiluinvestointi, vaan osa laajempaa kokonaisuutta, joka vahvistaa Pohjois-Helsingin identiteettiä ja koko Helsingin vetovoimaa palvellen alueen asukkaita myös urheilutapahtumien ulkopuolella. Liikuntapuisto on jo nyt tärkeä osa alueen elämää, ja stadionin toteutuminen vahvistaisi sen roolia entisestään. Liikuntapuiston on jatkossakin tarkoitus olla kokonaisvaltaisesti liikuntapalveluita tuottava alue niin harrastus- kuin kilpatoimintaan.
– On erittäin positiivista, että hanke etenee ja suunnittelu konkretisoituu. Tämä on merkittävä askel kohti olosuhteita, jotka vastaavat nykypäivän ja tulevaisuuden vaatimuksia, sanoo IF Gnistan Oy:n hallituksen puheenjohtaja Antti Uusitalo.
Stadion vastaa tulevaisuuden vaatimuksiin
Gnistanin tavoitteena on, että Oulunkylässä pelataan jatkossakin huippujalkapallosarjoja ja myös kansainvälisiä otteluita. Nykyinen Oulunkylän stadion ei enää vastaa nykypäivän tarpeita: sen katsomoratkaisut ovat tulipalon jälkeen rakennettu väliaikaisina ja oheistilat ovat hyvin rajalliset. Lisäksi tulevaisuudessa se ei täytä kiristyviä olosuhdemääräyksiä, mikä vaarantaisi liigatason otteluiden pelaamisen alueella.
– Jos haluamme varmistaa huippujalkapallon jatkuvuuden Oulunkylässä, tarvitsemme uuden stadionin. Kyse ei ole pelkästään Gnistanista, vaan koko suomalaisen jalkapallon kehityksestä, Uusitalo toteaa.
Gnistan on arvioinut omissa suunnitelmissaan, että UEFA:n 4. kategorian stadion, jonka minimikatsojakapasiteetti on vähintään 8000 katsojapaikkaa, on toteutuskustannuksiltaan järkevä pitkän aikavälin investointi.
– Yksittäisten katsomopaikkojen investoinnin takaisinmaksuaika on lyhyt. Investointikustannuksista suurin osa muodostuu oheistilojen rakentamisesta. Huomioiden, että kyseessä on todella pitkän aikavälin investointi, näemme järkeväksi varautua tulevien vuosien kasvuun, Uusitalo jatkaa.
Laajempi merkitys helsinkiläiselle jalkapallolle ja liikunnalle
Stadion palvelisi laajasti helsinkiläisiä jalkapalloseurojen olosuhdetarpeita. Jalkapallo on voimakkaasti kasvava laji pääkaupunkiseudulla, ja kasvun jatkuminen edellyttää laadukkaita ja riittäviä olosuhteita.
Hyvät olosuhteet eivät ainoastaan vastaa kysyntään, vaan myös lisäävät sitä. Uusi stadion tukisi koko jalkapalloyhteisön kehittymistä ja mahdollistaisi entistä suuremmat tapahtumat niin seurajoukkueiden otteluiden kuin maaotteluiden osalta. Stadionin suunnittelussa huomioidaan myös jalkapallon harrastajien tarpeet ja nykyisen stadionin tapaan se toimisi myös lasten ja nuorten harjoitustoiminnan keskuksena.
Suunnittelussa on huomioitu myös muut liikuntapuiston käyttäjät. Erityisesti koululiikunnan olosuhteita halutaan parantaa nykyisestä.
Taloudellisesti kestävä kokonaisuus
Hankkeen tavoitteena on muodostaa taloudellisesti kestävä ja kannattava kokonaisuus sekä stadionin että IF Gnistanin toiminnan näkökulmasta. Modernit stadionolosuhteet luovat paremmat edellytykset tapahtumien järjestämiselle, kumppanuuksille ja yleisökokemuksen kehittämiselle.
Gnistanissa suunnitellaan myös uusien harjoituskenttien rakentamista
Vaikka uusi stadion olisi jatkossa myös lasten ja nuorten peli- ja harjoitustoiminnan käytössä, seurassa tiedostetaan, että pelaajamäärien nopea kasvu edellyttää myös uusia kenttätiloja niin kesä- kuin talviharjoittelun osalta.
– Käynnistimme jo viime vuonna kartoitus- ja suunnittelutyön uusien harjoituskenttien rakentamisesta lähialueelle. Myös Pikkupekka Areenan peruskorjausta suunnitellaan. Tarkoitus on päästä näissä suunnitelmissa konkretiaan jo tämän vuoden aikana, sanoo IF Gnistan ry:n hallituksen puheenjohtaja Risto Murto.
Kaupunkilaiset on kutsuttu keskustelemaan liikuntapuiston kaavaluonnoksesta torstaina 16.4.2026 klo 17:00 – 18:30 Oulunkylän yhteiskoululle. Tilaisuudessa pääset keskustelemaan myös IF Gnistanin edustajien kanssa.


