Miten teillä on mennyt Oulunkylässä PK-35?

IF Gnistanin naapuriseuran PK-35:n edustusjoukkueet siirtyivät tälle kaudelle pelaamaan kotiottelunsa Oulunkylään. Kysyimme punamustan edustajilta, että miten siirtymä on sujunut.
tapsa tiedote

IF Gnistanin naapuriseura PK-35:n edustusjoukkueet siirtyivät kuluvalle kaudelle pelaamaan Oulunkylään Mustapekka Areenalle. Miesten edustusjoukkue pelaa Ykkösliigaa ja on tällä hetkellä sarjataulukossa sijalla 3.

Naisten edustusjoukkue pelaa Kansallisessa Liigassa, ja sijoitus runkosarjan jälkeen oli 8. Joukkueen tie vei karsintasarjaan.

PK-35:n toimitusjohtaja Tapio Rostedt on päällisin puolin tyytyväinen siihen, miten asiat ovat sujuneet uudelle stadionille siirtyessä sekä yhteistyöhön IF Gnistanin kanssa.

– Alkuun oli tietenkin hakemista, kun kaikki oli uutta ja erilaista. Varsinkin aluksi, kun stadion oli vielä rakennusvaiheessa, meidän VIP-myynti ei lähtenyt ajallaan liikkeelle, koska käyttöönottotarkastuksissa oli viivettä. Nyt olemme kuitenkin hyvin kärryillä VIP-tiloista ja teltasta ja siitä, miten niitä pystytään hyödyntämään.

– Kun saimme oman myyntikontin tontille ja harjoittelimme ensimmäiset pelit, kaikki on sen jälkeen lähtenyt rullaamaan hyvin. Kaupallisesta näkökulmasta olemme olleet tyytyväisiä puitteisiin ja olosuhteisiin, ja vähitellen myös PK:laiset ovat alkaneet löytää tänne.

Myönteinen kokemus on ollut myös seuran kannattajille, jotka ovat käyneet aktiivisesti PK-35:n kotiotteluissa. Muutos ottaa kuitenkin aikansa, ja haasteita riittää edelleen.

– Emme ole saaneet juurikaan negatiivista palautetta kannattajilta, vaan pääsääntöisesti muutos on heidänkin mielestään ollut positiivinen. Nyt on myös katokset, mitä aiemmin ei ollut, joten sateellakin voi tulla katsomaan pelejä. Katsojamäärät eivät kuitenkaan ole juuri nousseet. Haasteena on ollut se, että vaikka kannattajat ja PK:laiset ovat löytäneet Oulunkylään, niin omat juniorimme eivät ole vielä löytäneet paikalle.

Miesten edustusjoukkueen manageri Jarkko Siikava luonnehtii otteluiden siirtymistä Oulunkylään varsin onnistuneena.

– Kaiken kaikkiaan kokemus on ollut positiivinen. Olemme pystyneet valmistautumaan ja toimimaan ottelupäivinä samalla tavalla kuin Pihlajamäessäkin. Tuloksellisesti kotiotteluissa on kuitenkin vielä parannettavaa. Olemme pitäneet pelien lisäksi myös valmistavat harjoitukset Mustapekka Areenalla. Puitteet ja kenttä ovat hyvässä kunnossa, joten kaikki ovat viihtyneet.

Siikava vertailee olosuhteita sarjan muiden joukkueiden vastaaviin myös positiivisesti.

– Olosuhteet ovat Ykkösliigan osalta kärkipäätä. Olemme käyttäneet kenttää ja sen lisäksi VIP-tilaa joukkueen kanssa videoiden katseluun.

Yhteistyö Gnistanin ja PK-35:n välillä on sujunut joukkueen näkökulmasta mutkattomasti.

– Kaikki on sujunut mainiosti. Ottelutapahtumissa olemme saaneet aina tarvittavaa apua, ja harjoitusvuorot Areenalla ovat aina järjestyneet. Pelaaminen on helpompaa ja nopeampaa hyvällä alustalla. Haluamme pelata ja edetä nopeasti, ja siihen sekä alusta että kentän kastelu vaikuttavat positiivisesti.

Jaa artikkeli:

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.