Dahlström on esiintynyt kuluvalla kaudella Gnistanin riveissä yhteensä 472 peliminuutin verran. Hän pelasi yhdessä Veikkausliigaottelussa, kolmessa Suomen Cupin ottelussa ja viidessä Liigacupin kamppailussa.
Gnistanin urheilutoimenjohtaja Jarkko Jokiranta kommentoi siirtoa näin:
– Bene on treenannut hyvin koko kauden, mutta vastuuta on tullut vähän. Nyt on syksylle tärkeää, että hän pääsee pelaamaan. Tästä on hyötyä TPS:lle, Gnistanille ja Benelle itselleen. Luvassa paljon pelejä, joissa on hyvä panos. Isolla kiinnostuksella seurataan Benen otteita TPS:ssa.
Ykkösliigan haasteet eivät ole Benelle uudet, sillä hän pelasi viime kaudella Mikkelin Palloilijoiden riveissä 26 ottelua ja hänet valittiin kauden päätteeksi joukkueen parhaaksi pelaajaksi.
TPS taistelee tällä hetkellä tiukasti Ykkösliigan voitosta ja suorasta noususta Veikkausliigaan, joten syksyn otteluissa on paljon panosta. Dahlströmille on luvassa tärkeitä ja laadukkaita peliminuutteja kilpailullisessa ympäristössä.
Dahlström kommentoi itse lainapestiään näin:
- Tuli sauma lähteä Tepsiin lainalle hakemaan minuutteja ja pelaamaan hyviä panoksellisia pelejä. Tuntui oikealta ratkaisulta tässä kohtaa ja varmasti hyvä mahdollisuus kehittyä! Oikein hyvillä fiiliksillä lähössä Turkuun ja ootan jo ensimmäisiä treenejä ja pelejä!
Tsemppiä Bene Turkuun!


