Varkaus Mustapekka Areenalla ja alueen yleiset toimintaohjeet

Viikonloppuna lauantain ja sunnuntain välisenä yönä (7.–8.6.) Mustapekka Areenan oheistiloihin tunkeuduttiin. Tapahtuma on tallentunut alueen valvontakameroihin, ja tekijät on mahdollista tunnistaa tallenteiden perusteella. Asiasta on tehty rikosilmoitus poliisille.
IF Gnistan - Ilves, 0-2, Veikkausliiga, 1.6.2025-29

Tapahtuneen johdosta IF Gnistan haluaa muistuttaa kaikkia alueen asukkaita ja kenttäalueen käyttäjiä seuraavista toimintaohjeista:

  • Mustapekka Areena on suljettu yöaikaan.
  • Alueella oleskelu ja liikkuminen on kielletty sulkemisajan jälkeen.

Viime kesän tapahtumien takia alueen turvallisuuteen ja valvontaan ollaan panostettu merkittävästi. Mustapekka Areenalla on käytössä kattava valvontajärjestelmä, joka kuvaa aluetta kattavasti.

Pikkupekka Areenaa (PPA), joka sijaitsee Mustapekka Areenan vieressä, saa käyttää normaalisti. PPA on edelleen avoinna niille, jotka haluavat pelata jalkapalloa vapaina aikoina.

Jaa artikkeli:

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.