Naisten edustusjoukkue voitti tällä kaudella ylivoimaisesti lohkonsa, mutta Ykkösen sarjamuutoksen vuoksi vain yksi joukkue noin kolmestakymmenestä nousee ja valitettavasti Kipinä ei karsintapeleissä saanut haluttua tulosta. Ensi kaudella lähdetään kuitenkin taas tavoittelemaan lohkovoittoa, ja tavoitteena on pelata lähivuosina Kansallisessa Liigassa. Seurassa panostetaan vahvasti naisten joukkueeseen miesten ohella, ja Oulunkylän Veikkausliiga-tason olosuhteet tarjoavat erinomaiset puitteet myös naisten edustukselle.
Valmennusta jatketaan Nikos Kalaitzisin johdolla, ja apuvalmentajaksi saadaan Robert Mitchell, jolla on vankkaa kokemusta naisten valmentamisesta, muun muassa LPS:sta viime kaudelta. Joukkueen rakentaminen aloitetaan järjestämällä avoimet harjoitukset Mustapekka Areenalla Oulunkylässä 25.11. alkaen, ja harjoitukset pidetään kolmen viikon ajan maanantaisin, tiistaisin ja torstaisin.
Mukaan projektiin haluavia pelaajia kehotetaan saapumaan paikalle viimeistään klo 19:15. Tapaaminen tapahtuu keltaisessa huoltorakennuksessa kenttien välissä, ja harjoitukset päättyvät klo 21:00.
Kuva: Jani Nieminen


