Nämä ohjeet on tehty estämään kenttien tarpeeton kuluminen, varmistamaan sen asianmukainen käyttö sekä estämään kumirouheen leviäminen.

  1. Mustapekka Areenaa käytetään vain jalkapallon pelaamiseen
    Kenttä on suunniteltu, rakennettu ja tarkoitettu jalkapallon pelaamiseen, siksi se ei kestä
    muuta käyttöä. Kentällä ei siis saa kävellä muuten kuin harjoituksissa ja peleissä eikä siellä
    missään nimessä saa ajaa polkupyörällä, skuutilla, skeittilaudalla, mopolla tai millään
    muullakaan kulkuvälineellä. Pikkupekka Areena on lisäksi aktiivisesti lähikoulun ja päiväkotien käytössä liikuntaan.
  2. Kentät on tarkoitettu vain pelaajille ja valmentajille
    Kenttä on tarkoitettu jalkapallon pelaamiseen, joten sitä käyttävät lähtökohtaisesti vain
    pelaajat ja valmentajat. Harjoitusten ja pelien seuraamista varten käytössä on areenan
    katsomo sekä tarvittaessa ympäröivä juoksurata. Pikkupekka Areena on lisäksi aktiivisesti lähikoulun ja päiväkotien käytössä liikuntaan, jolloin opettajat sekä oppilaat luonnollisesti käyttävät kenttää liikuntaan. Pikkupekka Areenalla ei ole omaa katsomoa, joten yleisö voi seurata pelejä kentän reunustoilla vaihtopenkkkien tai maalien takaosaa lukuunottamatta. Pelaajille, joukkueen taustoille ja tuomareille tulee jättää turvallista liikkumatilaa ja siirtyä muualle pyydettäessä.
  3. Kentälle vain jalkapallokengillä
    Kentät on suunniteltu jalkapallokengille ja se kuluu muusta tarpeettomasta käytöstä.
    Kentälle mennään siis jalkapallon pelaamiseen tarkoitetuilla kengillä. Pikkupekka Areena on lisäksi aktiivisesti lähikoulun ja päiväkotien käytössä liikuntaan, jolloin myös muut urheilukengät ovat sallittuja.
  4. Kentälle vain omalla vuorolla
    Kentät on varatuilla vuoroilla tarkoitettu ainoastaan vuoron varanneille joukkueille, ei
    muille käyttäjille. Mahdolliset lämmittelyt ennen harjoituksia tai pelejä voi suorittaa kentän
    eteläpäädyssä sijaitsevalla juoksuradan sisäpuolisella alueella. Omatoimiharjoittelu on
    sallittua varattujen vuorojen ulkopuolella.
  5. Man går in på och ut från planen endast via markerade ingångar
    För att förhindra att gummikornen sprids har man markerat två ingångar till planen: en framför läktaren vid mittlinjen och en vid hörnet bredvid Pikkupekka Areenas omklädningsrum. Man ska gå till och från planen endast via markerade ingångar.
  6. Utrustningen rengörs efter att man lämnat planen
    Utanför ingångarna vid planens kanter finns tre rengöringspunkter, två framför läktaren och en bredvid Pikkupekka Areenas omklädningsrum. Rengöringspunkterna har olika borstar för rengöring av skor, kläder och utrustning. Efter att man kommit bort från planen ska var och en rengöra sina egna skor och sin utrustning
  7. Harjoittelu talvella
    Harjoittelemme läpi vuoden ulkona, jos harjoitukset on määritelty ulkokentälle. Ainoastaan kovalla pakkasella tai esim kovassa lumipyryssä harjoitukset saatetaan perua tai vaihtaa joksikin muuksi toiminnaksi. Kenttää ei ylläpidetä alle -14 asteessa (Ilmatieteen laitos, Kumpulan sääasema), jolloin joukkueen vastuuvalmentaja päättää treenien pitämisestä, perumisesta tai muokkaamisesta. Erikoistilanteissa kenttää voidaan ylläpitää myös kovemmilla pakkasilla. Mikäli kenttää ei ylläpidetä kovasta pakkasesta, lumipyrystä tai muusta sääilmiöstä johtuen kenttähenkilökunta ilmoittaa siitä klo 14 mennessä vastuuvalmentajille ja joukkueenjohtajille whatsapp-ryhmissä.

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.