TAF-Cleanin otteluennakko: Gnistan saa vieraita lakeuksilta sunnuntaina

Ennen maajoukkuetaukoa riemukkaasti HJK:n kaatanut Gnistan isännöi SJK:ta sunnuntaina. Ottelu alkaa Oulunkylän Mustapekka areenalla kello 16:00. Ruutu+ välittää ottelun suorana lähetyksenä.
Uus EnnakkoKuva-sjk

Ennen maajoukkuetaukoa riemukkaasti HJK:n kaatanut Gnistan isännöi SJK:ta sunnuntaina. Ottelu alkaa Oulunkylän Mustapekka areenalla kello 16:00. Ruutu+ välittää ottelun suorana lähetyksenä.

Kolmella tappiolla Mestaruussarjan aloittanut Gnistan teki edellisessä ottelussaan paluun voittojen tielle eikä se olisi paljon makeammalla tavalla voinut tapahtua. Bolt Arenan iltavalaistuksessa HJK johti puoliajalla vielä 2-1, mutta toisella puoliajalla Gnistan otti ottelun kontrolliinsa kapellimestari Roman Eremenkon johdolla. Eremenko tasoitti itse ottelun komealla kaukolaukauksella ja yliajalla Tim Väyrynen aloitti riehakkaat voitonjuhlat tuikkaamalla pallon läheltä verkkoon. Ensimmäisellä puoliajalla Kipinän maalista vastasi Didrik Hafstad. Voitollaan Gnistan todisti, että omalla tasolla pelatessaan keltapaidat pystyvät kiusaamaan mestaruudesta kilpailevia porukoita. Kotikentällä ei ole tähän mennessä kulkenut, mutta sunnuntaina Gnistanilla on mahdollisuus kääntää kurssinsa myös Oulunkylän tekonurmella.

Ennen Mestaruussarjan alkua juuri kukaan ei uskonut SJK:n mestaruusmahdollisuuksiin. Mestaruussarja alkoi rohkaisevasti tasapelillä HJK:ta vastaan mutta tappio KuPS:lle näytti sammuttavan seinäjokisten mestaruushaaveet lopullisesti. Viime kierroksilla Stevie Grieven miehistö on kuitenkin sille epätyypillisen tiiviillä puolustuspelillä onnistunut nappaamaan voitot Interistä ja KuPS:sta, mikä on herättänyt orastavat mestaruustoiveet Etelä-Pohjanmaalla.

Viime kierroksilla ratkaisijan viitan on ottanut kesken kauden KTP:sta Seinäjoelle siirtynyt Armaan Wilson. Keskikentän puolustavammassa roolissa viihtyvä kanadalainen on iskenyt voittomaalin sekä Interin että Ilveksen verkkoon. SJK:n materiaali on liigatasolla laaja ja vahva, mutta mestaruudesta taistellakseen Grieven joukot tarvitsevat huippuotteita runkosarjan avainpelaajiltaan Kasper Paanaselta, Rasmus Karjalaiselta sekä laitapuolustaja Babacar Fatilta. Heidän lisäkseen SJK kaipaa tehoja maalivireensä kadottaneelta hyökkääjä Jeremiah Strengiltä. Maalivahti Roope Paunion on jatkettava samalla korkealla tasolla kuin ennen maajoukkuetaukoa.

Runkosarjassa sarjapisteet menivät 1-4 Seinäjoelle. Toukokuussa pisteet tasattiin tasaisessa ottelussa 2-2 lukemin. Gnistan oli loistovireisen Roman Eremenkon johdolla lähellä voittoa, mutta SJK osoitti sitkeytensä nousemalla kahdesti tappioasemasta rinnalle. Heinäkuun helteillä SJK oli kotonaan vahvempi 3-1 Matias Ritarin vastattua Kipinän ainokaisesta ensimmäisellä puoliajalla.

Gnistan on harjoitellut kuluneen viikon poikkeuksellisesti Töölössä Mustapekka areenan kunnostustöiden vuoksi. Kuvioita on hiottu huolella, jotta sunnuntaina oltaisiin valmiita taistelemaan kolmesta pisteestä.

– Harjoiteltu on nyt pitkään ja hartaasti ja hienoa, että päästään kilpailemaan kunnolla taas kolmesta pisteestä. Isoja pelejä nämä ovat, pitää olla läsnä ja iskeä taas kaikki likoon, paaluttaa päävalmentaja Jussi Leppälahti.

Leppälahti korostaa kuluvan Mestaruussarjan olevan ennen kaikkea oppimisprosessi ensimmäistä kertaa näissä kekkereissä olevalle Gnistanille.

– Se, että viime pelissä oli tosi hyvä lataus ja voitontahto, ei johtunut HJK:n kohtaamisen tuomasta erityislatauksesta. Pitää muistaa, että seuram Käme on yli sadan vuoden historiassaan ensimmäistä kertaa tällaisissa kekkereissä, joissa vastassa on Suomen ehdottomia huippuja ja pelataan isoista asioista. Ei kasvaminen näihin peleihin tapahdu sormia napsauttamalla, vaan meidän on oltava näissä ja opittava. Opimme KuPS-pelistä ja aiemmistakin, mitä voitto näissä peleissä vaatii, siksi pystyimme HJK:ta vastaan ottamaan ratkaisevan askeleen. Uskon, että olemme nyt valmiimpia voittamaan näitä pelejä, kuin Mestaruussarjan alussa.

Joukkueen terveystilanne sunnuntain alla on hyvällä mallilla, sillä sivussa ovat ainoastaan pitkäaikaistoipilas Marcelo Costa sekä Anicet Oura, jonka pelikuntoa tarkkaillaan viikottain.

Ennen SJK-ottelun alkua Gnistanin naiset taistelevat Hämeenlinnassa noususta Naisten kansalliseen Ykköseen. Voit tulla jännittämään kello 14:00 alkavaa ottelua Gnistanin järjestämään kisastudioon Expandia kerhotalolle. Käynti kisastudioon tapahtuu Aurinkokatsomon kautta. Lipunmyynti miesten otteluun aukeaa tunti ennen ottelua, joten jos olet tulossa kisastudioon naisten peliä seuraamaan, ostathan lippusi ennakkoon Ticketmasterista.

Jaa artikkeli:

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.