Otteluraportti: IF Gnistan haki pisteen Tammelasta

Gnistan taisteli arvokkaan tasapelipisteen Tampereelta Ilveksen vieraana. Neljän maalin illassa Gnistanilta verkkoa heiluttivat Saku Heiskanen ja Rachide Gnanou.
2025-08-04 ILVES - IF GNISTAN, VEIKKAUSLIIGA, TAMMELAN STADION, TAMPERE // JIMI SOINILA // @sportraitsbyjimi

Gnistan oli tehnyt muutoksia niin kokoonpanoonsa kuin kenttämuodostelmaansa. Jukka Raitalan ja Yevgeni Bashkirovin kärsiessä pelikieltojaan, muodostelma oli muutettu aiemmasta 4-2-3-1 muodosta 4-3-1-2 muotoon. Tutun puolustusnelikon edessä keskikentän kolmikon muodostivat Gabriel Europaeus, Matias Ritari sekä Saku Heiskanen. Hyökkäyspelistä vastasivat kymppipaikalle istutettu Joakim Latonen sekä kärjessä pelanneet debytantti Anicet Oura ja Tim Väyrynen.

Ottelun ensimmäistä kymppiä vei ehkä hiukan yllättäen altavastaajana otteluun lähtenyt Gnistan. Anicet Oura lunasteli häneen kohdistuneita odotuksia alkuminuuteista lähtien luoden taitavilla kuljetuksillaan toistuvasti uhkaa Ilveksen puolustukselle. Lopulta Kipinä sai palkinnon vahvasta alustaan, kun Saku Heiskanen laukoi vahvan oikean laidan murtautumisen jälkeen jälkeen matalan laukauksen ohi Otso Virtasen vanhennuttua kymmenisen minuuttia.

Kauan Gnistan ei saanut johtoasemastaan nauttia, sillä Ilves iski pelin tasoihin heti seuraavasta hyökkäyksestään Teemu Hytösen laukoessa matalan laukauksen Alex Craninxin jalkojen välistä verkkoon.

Gnistanilla oli jälleen hieno mahdollisuus siirtyä johtoon 18. minuutilla, mutta nopean vastaiskun päätteeksi Matias Ritari laukkoi pallon tolppaa nuollen ohi oikeasta yläkulmasta.

Gnistanin pelisuunnitelman mukainen korkea prässi tuotti koko puoliajan hankaluuksia Ilveksen pelinrakentelulle. Isäntien muutama karkea harhasyöttö eivät kuitenkaan johtaneet lisäosumiin.

Oliver Petterssonin oikealta antama kulmapotku oli sen sijaan sellaiseen lähellä johtaa Rachide Gnanoun päästyä tuikkaamaan lähietäisyydeltä, mutta Ilveksen puolustus siivosi pallon maaliviivalta Virtasen käsiin.

Ensimmäinen nelivitonen sujui enemmän tai vähemmän Gnistanin hallinnassa, josta osoituksena selvästi vieraiden eduksi mennyt kulmapotkutilasto. Puoliajalle siirryttiin kuitenkin 1-1 tasatilanteessa.

Gnistanilla oli toisen puoliajan alkuun loistava mahdollisuus johtomaaliin. Ensin Virtasen hieno reaktiotorjunta esti Tim Väyrysen maalintekoaikeet ja paluupallosta pääsi myös Anicet Oura laukomaan, mutta norsunluurannikkolaisen viimeistelystä oli paras sihti kateissa ja pallo painui vain sivuverkkoon.

”Kun et itse tee niin kaveri kyllä tekee”-sanonta kävi jälleen toteen 52. minuutilla Ilveksen iskiessä johtomaalin puoliajan ensimmäisestä kunnon paikastaan. Vapaata tilaa keskustassa saanut Jardell Kanga vapautti oivaltavalla syötöllään Marius Söderbäckin karkumatkalle ja tämä sijoitti pallon ohi Craninxin.

Johtomaalinsa jälkeen Ilves otti ottelun komentoonsa. Tupsukorvat olivat löytäneet puoliajalla lääkkeet, jolla joukkue sai sille ominaisen syöttöpelin rullaamaan.

Ottelun 20 viimeisten minuuttien käynnistyessä Gnistan löysi peliinsä uuden virtapiikin. Lähes viiden minuutin mittainen painostusjakso palkittiin, kun lukuisat kulmapotkut tuottivat toivotun tuloksen Rachid Gnanoun puskiessa Matias Ritarin kulmapotkun verkkoon tasoittaen lukemat 2-2:n.

Ilves on osoittanut kuluvan kauden aikana kykynsä kääntää ottelut edukseen viimeisen kympin aikana. Lähellä se oli tälläkin kertaa Adeleke Akyniemin päästessä laukomaan unelmapaikasta juuri ennen loppuvihellystä, mutta Gnistanin onneksi nigerialaisen viimeistelyssä oli parantamisen varaa pallon painuessa selkeästi yli maalin.

Ottelu päättyi 2-2 pistejakoon, joten Gnistan nappasi mukaansa äärimmäisen arvokkaan pisteen Tammelasta!

Huvudtränare Jussi Leppälahti oli tyytyväinen omiinsa pelin jälkeen.

– Ilves on kova jengi, joten pakko olla iloinen ja ylpeä joukkueemme asenteesta ja esityksestä.

– Ensimmäisellä jaksolla paineistimme hyvin ja saimme pallon kanssa useita hyviä etenemisiä. Toisella jaksolla Ilves oli etenkin aluksi niskan päällä ja olimme purjeessa. Mutta, kun Seinäjoella päästimme tuollaisessa vaiheessa kaksi nopeaa maalia, niin nyt pysyimme mentaalisesti pelissä ja selviydyimme vaikeat hetket.

Päävalmentaja kehaisi myös lyhyesti tuoreimman vahvistuksen Anicet Ouran peliä.

– Oura toi sitä mitä tiedettiin, että hän tuo. Loistavan asenteen ja uhkaa.

Artikkelin kuva: Jimi Soinila

Jaa artikkeli:

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.