IF Gnistanin Naiset taipuivat vesisateessa ja karsiutuivat Suomen Cupista

Sateisessa Oulunkylässä nähtiin kovaa taistelua jatkopaikasta. Tiedossa oli laadukas taistelu kahden taitavan joukkueen välillä. Viime kaudella IF Gnistan koki harmillisen tappion nousukarsintaottelussa HJS:lle, mikä lisäsi peliin henkisiä panoksia molemmin puolin. Pre-seasonilla joukkueet kohtasivat kerran, pelaten 1-1 tasapelin. 
IF Gnistan - PPJ, 12-0, Naisten Kakkonen, 3.5.2025-46

Ottelu alkoi sähäkästi, hyökkäyksiä nähtiin molemmissa päissä. Valkopaidat olivat kuitenkin tehokkaampia, iskien ensimmäisen maalin Veera Ahon toimesta jo seitsemännellä peliminuutilla. Ensimmäisellä puoliajalla nähtiin monipuolista peliä molemmilta joukkueilta. 

Nopeita hyökkäyksiä, hienoja rakenteluja ja paljon taistelua. Hämeenlinnalaisten maalivahti Linda Meltoranta piti valkopaidat mukana pelissä, ottaen laadukkaita torjuntoja. Hämeenlinnalaiset pääsivät myös testaamaan IF Gnistanin puolustusta pariin kertaan, mutta pallo ei mennyt enää Jessica Kiviahon taakse. Tauolle lähdettiin 0-1 lukemissa.

Toisella puoliajalla keltapaidat nostivat tasoaan entisestään. Joukkue näytti taistelutahtoa ja halua voittaa jokaisessa tilanteessa. Palloista taisteltiin kovaa, kovempaa kuin aiemmin. Keltapaidoilta Petra Tarkiainen pääsi yrittämään maalintekoa pariin otteeseen, mutta Meltoranta oli oikeassa paikassa oikeaan aikaan. 

Ottelu päättyi keltapaitojen kovasta taistelusta huolimatta 0-1 hämeenlinnalaisten hyväksi. Jatkopaikka Naisten Suomen Cupissa lähti mukaan Hämeenlinnaan. 

Huvudtränare Nikos Kalaitzis kommentoi peliä seuraavasti

– Uskon, että tämänpäiväinen tulos oli epäreilu, emmekä ansainneet hävitä. Ensimmäinen puoliaika oli melko tasainen, kumpikaan joukkue ei tehnyt mitään erityistä, mutta vastustaja iski hyvästä vastahyökkäyksestä. Toisella puoliajalla mielestäni hallitsimme peliä täysin – loimme paljon paikkoja ja peli pelattiin enimmäkseen vastustajan rangaistusalueella, mutta emme saaneet palloa maaliin. Vastustaja puolusti todella hyvin ja heidän maalivahtinsa pelasi loistavan ottelun. Olemme pettyneitä, että putosimme Suomen Cupista tällä tavalla, mutta en voi moittia pelaajia – pakotimme todella hyvän joukkueen vetäytymään matalaan blokkiin ja puolustamaan yli puoli ottelua, mutta tämä on jalkapalloa. Onnea HJS:lle, me jatkamme eteenpäin.

Jaa artikkeli:

Hae sivustolta

Tilaa Gnistanin uutiskirje

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.