Gnistanin taustatiimi valmiina kauteen 2021

Carlos Fradão jatkaa joukkueen fysiikkavalmentajana ja Niklas Virta joukkueen fysioterapeuttina.

Ossi Koskela
Ossi Koskela vastaa Gnistanin maalivahdeista

Gnistanin taustat kokivat jonkin verran muutoksia viime kaudesta. Rui Carvalho korvasi seuran toimitusjohtajana jatkavan Marko Kolsin valmentajan tehtävässä, jonka lisäksi Mikke Salonen täydentää valmennustiimiä toimien myös seuran A-junioreiden vastuuvalmentajana. Maalivahtivalmennuksesta vastaa RoPS:sta Oulunkylään siirtynyt Ossi Koskela

Fysiikkavalmennuksesta vastaa viime kauden tapaan Carlos Fradão, jonka lisäksi lääkintätiimi pysyy samana Niklas Virran jatkaessa fysioterapeuttina ja Jammu Öynap lääkärinä. Joukkueenjohtajana jatkaa Mika Raatikainen. Joukkueen huollosta vastaavat pitkänlinjan gnistanlaiset Toni Seppälä ja Ari Ahonen

Taustatiimistä jäivät pois maalivahtivalmentaja Petri Pyhältö, joukkueenjohtajana toiminut Petteri Jutila sekä huoltaja Igor Valkama. Gnistan kiittää Petriä, Petteriä ja Igoria palveluksistaan seuran hyväksi.

Ricardo Duarte on erittäin tyytyväinen Gnistanin tämän kauden taustatiimiin.

– Olen todella tyytyväinen taustaryhmäämme, se on täynnä kokemusta, tietoa ja intohimoa. Onnistuimme pitämään Carlos Fradãon ja Niklas Virran, jotka olivat tärkeitä viime kauden onnistuneessa säilymistaistossamme. Saimme myös rekrytoitua Portugalin ammattisarjoista kokemusta omaavan Rui Carvalhon apuvalmentajaksi ja kolme kautta Veikkausliigassa työskennelleen Ossi Koskelan maalivahtivalmentajaksi. Apuvalmentaja Mikke Salonen valmentaa myös A-junioireita, mikä auttaa meitä yhdistämään lahjakkaimmat juniorit ja edustusjoukkueen toiminnan. Huoltajamme Toni ja Ari ovat avainhenkilöitä pitäen päivittäiset rutiinimme rullaamassa ja hyvän ilmapiirin ryhmässä. Meillä on vahvat taustat kasassa ja uskon, että pelaajat tuntevat olevansa hyvissä käsissä.

Gnistanin taustahenkilöstö kaudella 2021:

Päävalmentaja: Ricardo Duarte
Valmentaja: Rui Carvalho
Valmentaja: Mikke Salonen
Fysiikkavalmentaja: Carlos Fradão
Maalivahtivalmentaja: Ossi Koskela
Fysioterapeutti: Niklas Virta
Joukkueenjohtaja: Mika Raatikainen
Lääkäri: Jammu Öunap
Huoltajat: Toni Seppälä ja Ari Ahonen

 

 

 

Tilatessasi uutiskirjeen saat Gnistanin tuoreimmat suoraan sähköpostiisi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota käyttäjille paremman käyttökokemuksen.
Lue lisää.